DİŞ BEYAZLATMA

Diş beyazlatma nedir?

Beyaz dişlere sahip olmak için uygulanan diş beyazlatma işlemleri, son yıllarda diş hekimleri tarafından sıklıkla uygulanan tedaviler arasında yer alır. Dişler içsel veya dışsal etkenler nedeniyle renk değişikliğine uğramaktadır.

Beyazlatma; renk değişikliğine uğramış bu dişlerin kimsayal ajanlar ile renklerinin açılmasını içeren bir işlemdir. Bu işlemin amacı dişlerde meydana gelen lekelerin renginin açılmasıyla diş renginin daha fazla beyazlamasını sağlar.

Sizlerde Zeytinburnu Plaza Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde Diş Beyazlatma tedavisinden yararlanmak için bizi hemen arayabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYARAK HEMEN ARAYIN

Diş beyazlatmada hangi yöntemler kullanılır?

Diş beyazlatma işleminden önce; etkili bir sonuç almak isteniyorsa hasta mutlaka diş temizliğini yaptırmalıdır.

Dişlerin rengi genetik veya beslenme alışkanlıklarına bağlı nedenlerle daha sarı ya da zamanla daha koyu renge dönebilir. Diş beyazlatma işlemi sağlıklı olan bütün dişlere uygulanabilmektedir.

Diş beyazlatma canlı ve kanal tedavili dişlere de uygulanabilir, buna ek olarak ofis tipi uygulanabildiği gibi diş hekimi kontrolünde evde uygulanan tipleri de vardır. Hangi yöntemin uygulanacağında renklenmeye sebep olan faktörler belirlenerek hasta ile birlikte karar verilir.

Diş beyazlatma hakkında sıkça sorulan sorular

Diş beyazlatma 3 aşamaya ayrılır. Bunlar; bariyer, ajan ve ışık uygulamalarıdır. 

  • Bariyer uygulanması: Diş etlerinin kimyasal ajandan korunması amacı ile bu bölgelere bariyer uygulanması ile başlar. 
  • Ajan Uygulaması: Bariyer sonrası beyazlatma Ajanı diş yüzeylerine yeterli miktarlarda uygulanır.
  • Işık Uygulaması: Hastaya koruyucu gözlük takılır sonra dişlerin istenilen renge ulaşması için özel ışık cihazlarıyla dişlere ışık uygulanır. 

Hastaların mine kalınlığına bağlı ağrılar değişkenlik gösterir. İşlem sonrası 24 saate kadar hassasiyet gözlenebilir.

Diş beyazlatma profesyonel koşullarda yapıldığında dişlere zarar vermez. Fakat bu işlem teknik olarak hassastır ve doğru koşullarda uzman kişiler tarafından uygulanması önem taşır. 

Beyazlatma sonrası dişler renklendirici gıdaların kullanımı sonrasında tekrar renklenebilir. Bu durumda etkili faktör beyazlatma sonrasında renklendirici besinlerden mümkün olarak uzak durmaktır. En önemli kriter ilk 3 hafta boyunca renklendirici gıdalardan uzak kalmak dişlerin beyazlatma işleminin etkisinin daha uzun sürelere yayılmasında etkilidir. Diş beyazlatma tedavisi sonrası ilk hafta aşırı soğuk, sıcak yiyecek ve içeceklerden kaçınmaları gerekmektedir. 

Gıdalar kaynaklı diş renklenmelerinde diş fırçalaması ile renklenmelerin kısmen giderilmesi mümkündür fakat Beyazlatıcı amaçlarla üretilmiş yan ürünlerin fırçalama sonrası aşırı kullanımlarda dişe kalıcı zararlar verebilir.

Hekim kontrolünde evde kişiye özel hazırlanan plaklar ve diş beyazlatma jelleri ile mümkündür. Haftada 1 kez hastaların hekime danışarak kendi kendilerine uyguladığı bir yöntemdir.

Piyasada mevcut ürünlerin dişleri beyazlatma etkisi olsa da bu ürünler daha sonrasında aşınma, rezorpsiyon gibi dişlerde kalıcı hasarlara yol açabilir. Diş beyazlatma tedavisi isteyenler mutlaka diş hekimine başvurmalıdırlar.

Online Randevu

Aşağıdaki formu kullanarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Aşağıdaki iletişim bilgilerimizi kullanarak Polikliniğimiz ile hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

(0212) 665 95 35

info@plazadis.net

Beştelsiz, Rauf Denktaş Cd. no:43-45, 34025 Zeytinburnu/İstanbul