LAMINA PORSELEN

Lamina Porselen (Yaprak Porselen) nedir?

Lamina porselenler, Dişlerin sadece ön kısmına yapılan özel bir yapıştırma tekniğidir. Ön dişlerde meydana gelen renk, form ve pozisyonlarının düzeltilmesi amacı ile kullanılan bir restorasyon çeşitidir.

Sizlerde Zeytinburnu Plaza Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde Lamina Porselen tedavisinden yararlanmak için bizi hemen arayabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYARAK HEMEN ARAYIN

Nasıl yapılır?

Lamina yüksek potansiyelli estetik bir uygulamadır. Lamina yapacak hekimin mutlaka önceki vakaları sorulup incelenmelidir. Eğer güvenilip karar verilirse; ilk olarak fotoğraf çekimi ile başlanır. Ölçüler alındıktan sonra dişlerin 3D tasarımı yapılır. 2.randevuda ise bu 3D tasarım (wax-up) kişinin ağzında uyumlanır ve sonuç; henüz dişlere hiçbir işlem yapılmadan kişiye gösterilebilir. Bu seansın asıl sebebi tedavi sonucunun bir sürpriz olmaması içindir.

En kısa seans ölçü seanstır. Ölçüden kişinin diş yapısına birebir modeller elde edilir ve üzerinde adeta bir ressam gibi ince ince laminalar kişiye özel yapılır. Ölçüden sonraki seans hastaya prova yapılır. Eğer prova seansında düzeltmeler gerekiyorsa düzeltmeler sonrası yapıştırma seansına geçilir. En önemli randevu günü Yapıştırma seansıdır. Yapıştırma seansı bitiminden sonraki randevuda kontrol ve fotoğraf çekimi ile tedavi bitirilir.

Diğer porselen restorasyon türlerine göre avantajı nedir?

Lamina porselen uygulamalarında çok az diş kesimi yapılır. Hatta bazen diş yüzeyi hiç kesilmeden lamina porselen uygulanabilir.
En fazla estetik ve doğal görünümü sağlayan materyal lamina porselenlerdir. İyi yapılmış bir lamina restorasyonu doğal dişten ayırt etmek çok zordur.

Lamina porselenlerin ömrü ne kadardır?

Lamina porselenler ağız bakımının iyi olmasıyla 15-20 yıl sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü porselen çok üstün özelliklere sahiptir. Aşınma ve lekelenmeye karşı dirençlidirler fakat Dişeti hastalıkları bu süreyi kısaltabilir. Ayrıca, çok sert besinleri ısırmaktan, tırnak yemek ve diş sıkma gibi kötü alışkanlıkları bırakmak gerekir.

Lamina sonrası ısırarak yemek yiyebilir miyim?

Uyumu iyi olan ve yapıştırma seansı tam donanımlı bir lamina dişten çıkıp asla düşmez. İyi yapıştırılmış bir lamina aynı doğal diş gibidir. Doğal olarak tüm ısırmalar yapılabilir. Sadece tek istenen sert besin ve cisimleri koparma hareketini yapmamaktır. Yani kısaca dişinizi kıracak bir travma doğal olarak laminayı da kırar.

Dişlerim hiç kesilmeden lamina yapılabilir mi?

Kesimsiz lamina yapmak mümkündür ancak diş yapısının bu duruma uygun olması gerekir.

Online Randevu

Aşağıdaki formu kullanarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Aşağıdaki iletişim bilgilerimizi kullanarak Polikliniğimiz ile hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

(0212) 665 95 35

info@plazadis.net

Beştelsiz, Rauf Denktaş Cd. no:43-45, 34025 Zeytinburnu/İstanbul