PEDODONTİ ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ

Neden süt dişlerine düşecek olmalarına rağmen tedavi yapmalıyız?

Süt dişlerinde meydana gelen çürükler, yemek yerken rahatsızlık oluşturur. Tedavi edilmeyen süt dişi çürükleri ilerleyerek zonklayıcı ağrı, yüzde ve ağız mukozasında şişlik ve enfeksiyon meydana getirebilir.

Süt dişleri tedavi edilmeden erkenden çekilirse ne olur?

Her süt dişi kendisinden sonra yerine gelecek olan daimî dişin yerini korur

Süt dişlerinin erken kaybedilmesi sonucu çekim boşluğuna komşu olan dişler, zamanla çiğneme kuvvetleri ile devrilme hareketi yapar ve daimî dişin sürmesi için gerekli boşluğu kapatır. Böyle durumlarda daimî diş sürerken yeterli yer olmadığı için yanlış yönelim gösterebilir ya da gömülü kalabilir. İleride ortodontik tedavi ortaya çıkabilir.

Erken dönem çürüklerini arttıran faktörler nelerdir ve neler yapılabilir?

Beslenme alışkanlığı ve fırçalama etkinliği çürüklerde çok etkili rol oynar. Süt çağındaki çocukların emerek uyuma alışkanlığı, gece boyu ağızda kalan sütün göllendiği bölgelerde diş çürükleri meydana gelir. Bu sorunun gözlenmemesi için bu alışkanlıktan vazgeçilmeye çalışılması ya da en azından süt emildikten sonra çocuğun bir miktarda su içesi önerilir. Çocukluk döneminde fırçalama alışkanlığı kazandırmak için ebeveynler çocuklarına rol model olarak birlikte diş fırçalama etkinliği yapabilirler. Diş fırçalama kabiliyeti henüz gelişmemi küçük çocuklarda ebeveynler çocuklarının dişlerini, parmaklarına geçirdikleri bir bez parçası yardımıyla silebilirler.

Ağız ve çene problemlerinde erken teşhis neden önemlidir?

Büyüme gelişimi duran yetişkin hastalarda ameliyat gerektirecek ağız ve çene problemleri, büyüme gelişim çağı devam eden çocuklarda erken dönemde fark edilerek, herhangi bir müdahaleye gerek duyulmadan, sadece çocuğun halihazırda olan büyüme ve gelişimi doğru yönlendirerek çözülebilir.

Çocuğun diş sağlığı için neler yapabilirim?

Çocukların ağız ve diş problemlerinin erken dönemde fark edilip tedavi edilmesi için 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolüne getirilmelidir.

Online Randevu

Aşağıdaki formu kullanarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Aşağıdaki iletişim bilgilerimizi kullanarak Polikliniğimiz ile hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

(0212) 665 95 35

info@plazadis.net

Beştelsiz, Rauf Denktaş Cd. no:43-45, 34025 Zeytinburnu/İstanbul