GÖMÜLÜ DİŞ

Gömülü diş (20 Yaş Diş) nedir, tedavisi nasıl olur?

Gömülü dişler ağız içerisinde belli nedenlerden ötürü süremeyen dişlerdir. Genellikle yirmi yaş dişi olarak adlandırdığımız üçüncü büyük azı dişlerimiz ve çene darlığına bağlı süremeyen köpek dişleri en sık karşılaştığımız gömülü dişler grubuna girer.

Yirmi yaş dişlerinin gömülü veya yarı gömülü kalması durumunda ağrı, şişlik, enfeksiyon, ağız içerisine pü akışı, ateş gibi belirtilere yol açabilmektedir.

Sizlerde Zeytinburnu Plaza Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniğimizde Gömülü Diş (Gömülü 20 Yaş Dişi) tedavisinden yararlanmak için bizi hemen arayabilirsiniz.

BURAYA TIKLAYARAK HEMEN ARAYIN

Gömülü yirmi yaş dişlerinin tedavisi nasıl olur?

Gömülü yirmi yaş dişleri genellikle çene kavsi üzerinde sürebileceği yeterli yer hacmine sahip olmadığı için tedavisi cerrahi olarak çekimdir. Gömülü diş ilk olarak lokal anestezikler ile uyuşturulur. Ardından diş eti üzerinde kesi yapılarak diş görünür hale getirilir. Gerekli miktarda diş ve kemik üzerinden aşındırmalar yapılarak gömülü diş çekimi gerçekleştirilir. Çekim sonrası dişeti dikilir ve işlem sonlandırılır.

Gömülü yirmi yaş dişimi çektirmeli miyim?

Eğer çenenize yansıyan ağrı, şişlik, enfeksiyon, ateş, halsizlik varsa doktorunuz, şikayetinizin kaynağını tespit etmesi gerekir. Şikayetiniz gömülü diş kaynaklı ise radyografik inceleme sonrası çekim yapılması şikayetlerin önüne geçilmesine yardımcı olacaktır.

Her gömülü diş çekimi acil ve gerekli olmayabilir, herhangi bir belirti, ağrı şikayeti olmadığı durumlarda radyografide diş çevresi sağlıklı ise düzenli kontrollerle takip edilmesi de olası bir seçenektir. Kırk yaşın üzerinde gömülü dişe sahip bireylerde gömülü dişin sağlıklı gözüktüğü durumlarda dişi takip etmek genellikle tercih ettiğimiz bir yoldur.

Cerrahi diş çekimi sonrası beni neler bekliyor?

Ameliyat sonrası ilk hafta içerisinde ağrı, ilk dört gün şişlik, kızarıklık, morarma olması vücudumuzun verdiği olası yanıtlardır. Hastalarımıza verdiğimiz bazı ilaçlar ve öneriler(buz uygulaması) ile bu şikayetleri en aza indirmeyi amaçlarız.

Online Randevu

Aşağıdaki formu kullanarak hızlı bir şekilde randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Bize Ulaşın

Aşağıdaki iletişim bilgilerimizi kullanarak Polikliniğimiz ile hızlıca iletişime geçebilirsiniz.

(0212) 665 95 35

info@plazadis.net

Beştelsiz, Rauf Denktaş Cd. no:43-45, 34025 Zeytinburnu/İstanbul